5 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

Jak prawidłowo dbać o włosy? Czy istnieje pielęgnacja idealna? Z pewnością należy ją dobrać do rodzaju włosów, ale już dziś możesz coś zmienić – wystarczy że poznasz 5 istotnych zasad pielęgnacji włosów. Oto one!

jak-dbac-o-wlosy.jpg

5 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

PRAWIDŁOWE MYCIE WŁOSÓW

Kupiłaś doskonały szampon o dobrym składzie i naturalnych składnikach, czyli kosmetyk klasy wysokiej, ale Twoje włosy najwyraxniej tego nie doceniły i ich stan nadal pozostawia wiele do życzenia?
To prawdopodobnie wina nieumiejętnego mycia włosów. To może wydawać się banalne, ale ważne jest nie tylko, czym myjemy włosy, ale w jaki sposób to robimy. prawidłowe mycie to podstawa pielęgnacji. Dlatego pamiętaj, aby zawsze nabierać szampon na dłoń i lekko go rozmydlić, a dopiero następnie pokrywać nim włosy. Ważne jest też, aby myć głównie skórę głowy i włosy u nasady, a na dolne partie włosów szampon powinien po prostu spływać i jedynie je odświeżać. Większość z nas myje całe włosy, przez co gniecie je i szarpie. Następnym razem pozwól, by myjąca piana z szamponu swobodnie ściekała po włosach i delikatnie je umyła.

ODŻYWIANIE DOBRĄ ODŻYWKĄ

Odżywka do włosów to kosmetyk, który ma je wzmocnić, wygładzić i upiększyć, a także dostarczyć cennych składników, by je delikatnie odżywić. Chociaż nie zapewni ona silnej regeneracji, to warto pamiętać, by w jej składzie nie znalazły się składniki, które zamiast pielęgnować – niszczą lub wysuszają włosy.
Gdy kupujesz odżywkę do włosów, sprawdź, czy zawiera ona cenne składniki pielęgnacyjne i zwróć uwagę, by nie miała w składzie parabenów, syntetyków i substancji wysuszających typu alkohol denat lub ciężkie silikony.

SPŁUKIWANIE TO TEŻ SZTUKA!

Liczy się nie tylko to, czym i jak myjesz włosy, ale także jak je spłukujesz. Warto pamiętać, by woda do spłukiwania kosmetyków nie była gorąca. Bierz pod uwagę, że to chłodna woda domyka łyski włosów, wygładza i nabłyszcza. To dlatego fryzjerzy zalecają, by do ostatniego płukania włosów, na sam koniec, skierować na głowę strumień zimnej wody. Nigdy tego nie próbowałaś? To wcale nie jest tak straszne, jak myślisxz – zimna woda orzeźwia, działa na włosy kojąco i w dodatku pobudza krążenie podskórne, a zatem przyczynia się do szybszego wzrostu włosów i pobudza cebulki do pracy.

SUSZYĆ CZY NIE SUSZYĆ?

Wiadomo, że gorąco nie sprzyja włosom. Suszarka produkuje bardzo wysokie temperatury, które wytrącają wodę z wnętrza włosów, a zatem nie dbają o ich nawilżenie. Prostownica z kolei niszczy włosy bezpowrotnie – rozrywa wiązania siarczkowe wewnątrz włosa. Takich strat nie da się odbudować.
Jeśli już musisz – susz włosy nieco niższą temperaturą, czyli bezpieczną dla włosóœ – dbaj o to, by nie przekraczała 40 stopni Celsjusza.

CZESANIE PO MISTRZOWSKU

Czesz włosy jak wytrawny stylista fryzur – pamiętaj o tym, że włosy nie lubią mocnego szarpania, ani grzebienia o ścisłym układzie ząbków. Postaraj się o duży, drewniany grzebień, a mokre włosy po kąpieli rozplątuj delikatnie, zaczynając od dołu i kierując się ku dolnym partiom. W ten sposób unikniesz kołtunów i nie poszarpiesz włosów.

10