Olejki do włosów – jakie, kiedy i w jaki sposób?

Naturalne olejki do włosów – na pewno już o nich słyszałaś i wiesz, że są nie tylko bardzo popularne, ale również niezwykle skuteczne. To prawda. Nic nie odżywi włosów tak, jak naturalny olej pozyskiwany z roślin i orzechów.

olejki-do-wlosowZ pomocą naturalnych olejków wykonuje się olejowanie włosów. To bardzo prosty zabieg kosmetyczny. Wystarczy nałożyć po prostu wybrany olejek na włosy, potrzymać go jakiś czas i zmyć szamponem. Olejek można też nakładać na kosmyki i pozostawić na nich bez spłukiwania.

Wówczas należy jednak pominąć skórę głowy podczas aplikacji oleju.

Kwestią najbardziej nurtującą wszystkie początkujące olejomaniaczki jest wybór odpowiedniego olejku i sposób oraz częstotliwość jego stosowania. Jaki olejek będzie najlepszy? Jak go używać? Jak często? Czy łączyć ze sobą różne sposoby olejowania włosów? Może należy wybrać jedną konkretną metodę i jej się trzymać? Służymy poradą.

Zaczynając przygodę z olejowaniem włosów, należy przede wszystkim mieć świadomość tego, że najlepszą metodą olejowania jest ta, która pozwala olejowi wchłonąć się nie tylko we włosy, ale również w skórę głowy i cebulki włosowe. Takie olejowanie wykonuje się za pomocą naturalnych olejków lub produktów kosmetycznych specjalnie do tego przeznaczonych. Nie każdy kosmetyk obfitujący w naturalne oleje nadaje się do takiego rytuału. Produkty, które zawierają parabeny, silikony, alkohole jednowodorotlenowe (tzw. złe alkohole) – choćby miały jak najwięcej naturalnych olejków — nie nadają się do wmasowania w skórę głowy. Do kilkugodzinnego olejowania włosów, włączającego w zabieg masaż skóry głowy najlepiej wybrać 100% czyste olejki, lub te kosmetyki, które jasno i wyraźnie mówią o tym, że dany produkt nadaje się do nakładania na skórę głowy (najczęściej jest to opisane w sposobie użycia olejku). Takie olejowanie dobrze jest wykonywać 1 – 2 razy w tygodniu.

Dogłębną, kilkugodzinną kurację za pomocą oleju warto jest spotęgować. W tym celu należy „nakarmić” włosy codzienną porcją oleju. Naturalne olejki działają bowiem nie tylko jako regenerująca odżywka. Nałożone na suche włosy (np. rano, przed lub po stylizacji fryzury) natychmiast kondycjonują pukle, pomagają je ułożyć, rozczesać, nadają blasku, zapewniają piękny wygląd, a ponadto chronią przez cały dzień przed wszelkimi uszkodzeniami. Olejki można też nakładać na same końcówki włosów, aby zadziałały jak serum i ochroniły je przed wysuszeniem. Taka codzienna kuracja upiększająca i wzmacniająca włosy może być wykonana za pomocą ogólnie dostępnych produktów kosmetycznych. W sklepach internetowych i drogeriach dostępne są preparaty, o odpowiednio zbilansowanych mieszankach olejków. Najlepiej szukać takich, które są dobrane do porowatości twoich włosów.

Do najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych olejków kosmetycznych dostępnych na rynku należą między innymi:

  • włosy niskoporowate – olejek kokosowy, babassu, palmowy oraz masło shea
  • włosy średnioporowate – olejek arganowy, makadamia, migdałowy, arachidowy, oliwa z oliwek
  • włosy wysokoporowate – olejek z nasion czarnuszki, winogronowy, słonecznikowy, lniany

Naturalne olejki mają wszechstronne zastosowanie. Oprócz gruntownego, kilkugodzinnego olejowania włosów możesz je zatem dodawać do maseczki lub balsamu do włosów, stosować po myciu włosów na wilgotne pukle bez spłukiwania oraz na suche włosy (nawet kilkukrotnie w ciągu dnia). Jedna metoda olejowania włosów nie wyklucza innej. Można wybrać sobie ulubioną kurację i wykonywać ją regularnie lub połączyć dwie, lub trzy metody, aby zapewnić włosom jak najlepsze odżywienie, regenerację i zabezpieczyć przed urazami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Powodzenia!