Olejowanie włosów w oparciu o ich porowatość – tygodniowy harmonogram

Olejowanie włosów to zabieg kosmetyczny, który jest niezwykle prosty i komfortowy. Można go z powodzeniem wykonać w zaciszu własnego domu. Olejki wykorzystywane do olejowania włosów to najcenniejsze substancje, jakie możesz zastosować na włosy. Żaden inny specyfik nie zapewni kosmykom tak gruntownej regeneracji, odżywienia i ochrony. Z tego względu olejowanie włosów powinno być na stałe włączone do pielęgnacji włosów.

olejowanie-wlosowSposobów olejowania włosów jest wiele i jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją włosów za pomocą naturalnych olejków może być ci ciężko wybrać odpowiednią metodę.

Aby ułatwić ci zadanie i zagwarantować twoim włosom pełną regenerację i ochronę przygotowaliśmy specjalny harmonogram, który dzięki zbilansowaniu kilku metod olejowania włosów zapewni twoim puklom pielęgnację na najwyższym poziomie. Już po pierwszym tygodniu poczujesz i zobaczysz różnicę w wyglądzie twoich włosów.
Zanim jednak zapoznasz się z tygodniowym harmonogramem olejowania włosów, warto uświadomić sobie, jaki olej będzie najlepiej pasował do Twoich włosów.

Olejki naturalne mogą mieć bowiem różne cząstki. Od wielkości owych cząsteczek zależy, czy dobrze dopasują się do rodzaju Twoich włosów.

Ogólnie przyjęta zasada doboru olejków jest taka, że włosom bardzo suchym i zniszczonym (wysokoporowatym) odpowiadają inne olejki niż tym w miarę zdrowym, z lekką tendencją do puszenia, wysuszania i utraty blasku (takie włosy nazywane są średniporowatymi). Ważne jest również to, że zdrowe, grube i ciężkie włosy, które trudno ułożyć (czyli tzw. niskoporowate) również wymagają pielęgnacji i odżywiania, aby nie niszczały, a procesy zachodzące na skórze głowy odbywały się bez zakłóceń. Porowatość włosów łatwo jest zaobserwować. Im bardziej zniszczone, suche i cienkie włosy, tym wyższa jest ich porowatość. Każdy rodzaj porowatości wymaga innych olejków pielęgnacyjnych.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE – czyli wyjątkowo zniszczone i o lichej kondycji polubią się z olejkami: słonecznikowym, winogronowym, lnianym, z pestek dyni i z nasion czarnuszki.

WŁOSY ŚREDNIPOROWATE – czyli umiarkowanie zadbane, nieco tylko cienkie i często osłabione na końcach polubią się z olejkami: migdałowym, makadamia, arachidowym, sezamowym, z oliwy z oliwek, z awokado, arganowym.

WŁOSY NISKOPOROWATE – czyli ciężkie, grube i zdrowe, które wolno chłoną wodę i wolno schną, polubią się z olejkami: kokosowym, babassu i palmowym.

W miarę zagłębiania się w sztukę olejowania włosów zaczniesz dostrzegać, które olejki najlepiej działają na Twoje włosy. Możesz również łączyć ze sobą wybrane olejki, aby uzyskać maksimum korzyści i pielęgnacji włosów.

Olejowanie włosów – tygodniowy harmonogram

1. JEDEN – DWA RAZY W TYGODNIU

Wybierz jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy masz wolny wieczór i w miarę dużo czasu o poranku i wykonaj pełne, całonocne olejowanie włosów.

Polega ono na nałożeniu olejku na suche lub zwilżone nieco włosy. Olejek nałóż zarówno na kosmyki, jak i na skórę głowy. Wykonaj delikatny masaż, który pobudzi komórki skóry do pracy i poprawi ukrwienie skóry głowy. Olejek zostaw na włosach na całą noc, a rano zmyj go dokładnie, używając delikatnego szamponu pozbawionego sztucznych substancji zakłócających działanie oleju (czyli bez tzw. SLS, SLES).

2. KILKA RAZY W TYGODNIU

Olejowanie włosów należy robić również po każdym myciu włosów. Włosy powinny być wilgotne, aby olejek sprawniej wniknął do wnętrza łusek. Olejek podczas tzw. olejowania na mokro powinien być nałożony wyłącznie na włosy, z pominięciem skóry głowy.

Uwaga! Jeśli twoje włosy nie są bardzo zniszczone i przesuszone, i boisz się, że za pierwszym razem olejek zbyt mocno je przeciąży, możesz nałożyć go na suche włosy, zanim je umyjesz. Olejek należy wówczas trzymać na włosach od 15 do 30 min.

3. CODZIENNIE

Codziennie rano, przed wyjściem z domu, podczas stylizacji włosów nakładaj kilka kropli olejku na suche kosmyki. Dzięki temu nie tylko uda Ci się łatwiej ułożyć fryzurę, a włosy będą miały zapewniony odpowiedni blask i pielęgnację, ale ponadto zostaną one zabezpieczone przed zniszczeniem i niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Powodzenia w olejowaniu włosów!